هاوینگ بیت کوین یا نصف شدن پاداش بیت کوین چیست؟

هاوینگ بیت کوین یا نصف شدن پاداش بیت کوین چیست؟

در فاصله‌ی کمتر از ۶۰ ساعت مانده به سومین هاوینگ بیت‌کوین یا نصف شدن پاداش ماینینگ، نگاه‌ها به‌سمت ارزش هر بیت‌کوین دوخته شده است؛ اما هاوینگ چیست و چه تأثیری بر قیمت بیت‌کوین خواهد گذاشت؟

بیت‌کوین در‌ حال نزدیک‌شدن به سومین هاوینگ (هالوینگ) یا نصف‌شدن پاداشی است که به ماینرها در ازای تأیید هر بلوک پرداخت می‌شود. همین موضوع باعث شده است این روزها نوسانات صعودی قیمت بیت‌کوین نظر بسیاری از افراد را به‌خود جلب کند. بیت‌کوین که تا چندی پیش تحت‌تأثیر شیوع ویروس کرونا و عوامل مختلف دیگر شاهد افول قیمت بود و حتی برای دقایقی به کمتر از چهارهزار دلار نیز سقوط کرد، حال در حال محک‌زدن صعود به بیش از ۱۰ هزار دلار است؛ به‌طوری‌که روز گذشته برای چندبار عبور از این میزان را شاهد بودیم. البته بیت‌کوین نتوانست این قیمت را حفظ کند؛ به‌گونه‌ای که در زمان نگارش این مقاله، بیت‌کوین با قیمت ۹٫۷۳۹ دلار معامله می‌شود.

بیت‌کوین را باید مادر ارزهای رمزنگاری‌شده یا ارزهای دیجیتال خواند. در واپسین ماه‌های سال ۲۰۰۸، بیت‌کوین با انتشار مقاله‌ای معرفی شد که فناوری آن را تشریح می‌کرد؛ اما شروع به کار آن با ایجاد اولین بلوک سوم ژانویه‌ی ۲۰۰۹ رسما آغاز شد. اولین بلوک شبکه‌ی بلاک‌چین بیت‌کوین را ساتوشی ناکاموتو ایجاد کرد که بسیاری آن را نامی مستعار برای خالق یا خالقان این ارز رمزنگاری‌شده می‌پندارند. تا امروز، افراد متعددی همچون پاول لرو به‌عنوان خالق بیت‌کوین یا همان ساتوشی ناکاموتو مرموز معرفی شده‌اند؛ حال‌آنکه هنوز این موضوع در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و همان‌طورکه اشاره کردیم، برخی از صاحب‌نظران حوزه‌ی مالی، به‌ویژه بیت‌کوین معتقدند که این پول رمزنگاری‌شده حاصل کار یک تیم است.

هاوینگ بیت‌کوین یا نصف‌شدن پاداش معدن‌کاوی چیست؟

هاوینگ، هالوینگ یا نصف‌شدن پاداش ماینینگ بیت‌کوین چیست و چرا این اتفاق مهم است؟ برای درک بهتر پاسخ این پرسش، ابتدا باید عملکرد بیت‌کوین و شبکه‌ی بلاک‌چین را شرح دهیم که به‌نوعی بیت‌کوین و اغلب ارزهای رمزنگاری‌شده با کمی تغییر بر آن استوار شده‌اند. پیش‌از‌این، در مقاله‌ای با عنوان بیت‌کوین چگونه کار می‌کند، فنی عملکرد بیت‌کوین را از نظر فنی عمیق واکاوی کرده‌ایم؛ اما بهتر است در ابتدا تعریفی ساده از ساختار آن ارائه کنیم.

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها