مالاریا؛ علائم، دلایل، تشخیص، پیشگیری و روش‌های درمان

مالاریا؛ علائم، دلایل، تشخیص، پیشگیری و روش‌های درمان

مالاریا؛ علائم، دلایل، تشخیص، پیشگیری و روش‌های درمان

مالاریا از بیماری‌های مهمی است که می‌تواند شخص بیمار را تا پای مرگ هم ببرد. در این مقاله، با علائم، دلایل، تشخیص، پیش‌گیری و روش‌های درمان آن آشنا خواهید شد.

مالاریا نوعی بیماری خونی ناشی از پشه است. انگل‌های موجود در پشه‌هایی که موجب گسترش مالاریا می‌شوند، از نوع Plasmodium هستند. بیشتر از ۱۰۰ نوع انگل پلاسمودیوم (Plasmodium) وجود دارند که ممکن است گونه‌های مختلفی را آلوده کنند. انواع مختلفی از آن‌ها هم با سرعت‌های متفاوت تکثیر می‌شوند که در افزایش سرعت پدیدارشدن علائم، تأثیر مستقیم می‌گذارند و حتی می‌توانند شدت بیماری را دستخوش تغییر کنند.

اگر بخواهیم کامل‌تر این مسئله را بیان دهیم، باید بدانید چهار نوع مختلف از انگل مالاریا وجود دارد که می‌توانند باعث آلوده‌شدن انسان‌ها شوند و در‌این‌میان، P. falciparum جدی‌تر می‌تواند موجب شکل‌گیری و گسترش بیماری شود. افراد مبتلا به این نوع از انگل مالاریا احتمال مرگ‌و‌میرشان هم بیشتر است.

در‌صورتی‌که مادری به مالاریا آلوده شود، می‌تواند در بدو تولد به نوزادش هم منتقل کند. به این عارضه مالاریای مادرزادی هم گفته می‌شود. مالاریا ازطریق خون منتقل می‌شود؛ بنابراین، امکان انتقال آن ازطریق روش‌های زیر هم وجود دارد:

  • پیوند اعضا

  • تزریق

  • استفاده از سوزن مشترک برای تزریق

هنگامی‌که پشه‌ی آلوده انسان را نیش بزند، انگل‌ها قبل از آلوده‌شدن و ازبین‌بردن گلبول‌های قرمز، وارد کبد و تکثیر می‌شوند. گاهی وقت‌ها، تشخیص زودهنگام می‌تواند به درمان و کنترل بیماری مالاریا کمک کند؛ بااین‌حال، برخی کشورها از منابع لازم برای انجام غربالگری مناسب برخوردار نیستند. بد نیست بدانید در مدت ۴۸ تا ۷۲ ساعت، انگل‌های درون سلول‌های قرمز خون چندبرابر و موجب آلودگی تعداد زیادی از سلول‌ها خواهند شد.

در حالت کلی، می‌توان گفت مالاریا در آب‌و‌هوای گرم‌سیری و نیمه‌گرم‌سیری جهان وجود دارد و این مناطق را می‌توان بهترین و ایدئال‌ترین مناطق برای زندگی انگل‌ها به‌حساب آورد. سال ۲۰۱۶، سازمان بهداشت جهانی رسما اعلام کرد که چیزی در‌حدود ۲۱۶ میلیون بیمار با نشانه‌های مالاریا در ۹۱ کشور جهان شناسایی شده‌اند که آمار بسیار جدی و ناراحت‌کننده‌ای است. در این مقاله، قصد داریم بیماری مالاریا را کامل بررسی و ارزیابی کنیم.

علائم مالاریا

براساس اطلاعات موجود، پزشکان علائم مالاریا را به دو دسته‌ی مختلف بدون عارضه و با عوارض شدید تقسیم‌ می‌کنند.

۱. مالاریای بدون عارضه

پزشکان درصورت مشاهده‌ی علائم، قطعا می‌توانند بیماری را تشخیص دهند؛ اما هیچ علائمی وجود ندارد که نشان‌دهنده‌ی وجود عفونت شدید یا اختلال در عملکرد اعضای بدن باشد. این مسئله می‌تواند بدون درمان حادتر شود و درنهایت، با مالاریای شدید مواجه شوید. معمولا علائم مالاریا بدون عارضه ۶ تا ۱۰ ساعت طول خواهد کشید و هرروز هم از روز قبل، شدیدتر می‌شود. توجه کنید برخی از گونه‌های انگل می‌توانند چرخه‌ی طولانی‌تری داشته باشند یا باعث بروز علائم مختلفی شوند. ازآنجاکه علائم مالاریا شباهت زیادی به آنفولانزا دارد، ممکن است در مناطقی که مالاریا کمتر دیده می‌شود، امکان تشخیص نیز به‌راحتی وجود نداشته باشد.