فورد موستانگ پرفروش‌ترین خودروی اسپرت جهان شد

فورد موستانگ پرفروش‌ترین خودروی اسپرت جهان شد

موستانگ؛ معروف‌ترین خودروی عضلانی آمریکا، ۵۶ سالگی خود را با عنوان پرفروش‌ترین خودروی اسپرت جهان در سال ۲۰۱۹ و پرفروش‌ترین خودروی کوپه اسپرت در ۵ سال متوالی، جشن می‌گیرد.

۶۴ سال پیش، شرکت آمریکایی فورد اولین خودرو پونی جهان را معرفی کرد. با گذشت ۵۶ سال از عرضه‌ی فورد موستانگ، این خودروی عضلانی، برترین میزان فروش را میان خودرو‌های اسپرت در سراسر دنیا دارد. در چند سال اخیر نیز، با ورود موستانگ به بازار بریتانیا، محبوبیت آن بیش‌از‌پیش افزایش یافته است.

تاکنون ۶ نسل از فورد موستانگ در آمریکا عرضه شده است. نسل ششم آن در سال ۲۰۱۵ برای بازار جهانی عرضه شد و فورد برای اولین‌بار، مدل‌های راست‌فرمان موستانگ را برای بازار بریتانیا ارائه کرد. از ارائه‌ی این نسل تاکنون، موستانگ پرفروش‌ترین خودروی کوپه اسپرت برای ۵ سال متوالی در بازار جهانی بوده است و همچنین در سال گذشته، بیشترین فروش را میان خودرو‌های اسپرت جهان داشت. طبق ادعای شرکت فورد، تاکنون ۶۶۳ هزار دستگاه از نسل ششم موستانگ در ۱۴۶ کشور مختلف فروخته شده است.

این میزان فروش تحسین‌برانگیز است و محبوبیت بالای موستانگ را نشان می‌دهد. هرچند این رقم زیاد، بیشتر به‌خاطر فروش بالا در آمریکا حاصل شده است و اکثر خریداران موستانگ از این کشور هستند. به‌عنوان مثال در سال ۲۰۱۹، ۱۰۲ هزار و ۹۰ دستگاه از این محصول در سراسر جهان به‌فروش رسیده است؛ اما طبق اعلام فورد، ۷۱ درصد این آمار مربوط به خریداران آمریکایی است.

البته محبوبیت موستانگ در بازار‌های دیگر نیز در حال بیشتر‌شدن است. فروش موستانگ در آلمان و لهستان به‌ترتیب ۳۳ و ۵۰ درصد افزایش در سال ۲۰۱۹ داشته است و در فرانسه نیز دو برابر شده است. همچنین، سال گذشته مجموعا ۹,۹۰۰ نسخه از موستانگ در بازار اروپا فروخته شد که ۳/۳ درصد افزایش را نشان می‌دهد؛ هرچند در آمریکا با افت ۴/۴ درصدی همراه بود.

فورد موستانگ امروزه در بازار آمریکا در ۱۲ تیپ مختلف عرضه می‌شود. نسخه‌های مجهز به موتور‌ ۴ سیلندر اکوبوست و ۸ سیلندر GT با قابلیت سفارش بسته‌ی پرفورمنس از مدل‌های این خودروی عضلانی هستند. نسخه‌های ویژه‌ی آن نیز شامل مدل بولیت، شلبی GT350 و GT350R و تیپ شلبی GT500 می‌شود که هرکدام با بسته‌ی ارتقاء هندلینگ قابل سفارش هستند.