غافل‌گیری دانشمندان از نتایج مطالعه‌ای گسترده درباره موارد ابتلا به ویروس کرونا در هند

غافل‌گیری دانشمندان از نتایج مطالعه‌ای گسترده درباره موارد ابتلا به ویروس کرونا در هند

غافل‌گیری دانشمندان از نتایج مطالعه‌ای گسترده درباره موارد ابتلا به ویروس کرونا در هند

براساس یافته‌های مطالعه‌ای بزرگ در کشور هند، نرخ مرگ‌و‌میر ناشی‌از کووید ۱۹ در بیماران دارای سن بالاتر از ۶۵ سال کاهش پیدا می‌کند.

هند با جمعیت درحدود ۱/۳ میلیارد نفر، همیشه محیط مناسبی برای شیوع بیماری‌های عفونی مختلف بوده است. ویروس کرونا نیز ثابت کرده که از این مورد مستثنی نیست و درحال‌حاضر این کشور با بیش از ۶ میلیون فرد مبتلا، پس از آمریکا در رده دوم قرار دارد.

مطالعه‌ای از حدود ۸۵ هزار مورد عفونت و تقریبا ۶۰۰ هزار از تماس‌های آن‌ها (افرادی که در تماس با موارد عفونی قرار گرفته‌اند) که در مجله‌ی Science منتشر شد، بینش‌های مهمی نه فقط برای هند که برای کشورهای دارای درآمد کم و متوسط دیگر فراهم می‌کند. ازجمله نتایج تعجب‌آور مطالعه‌ی جدید آن است که متوسط مدت زمان بستری تا پیش از مرگ براثر کووید ۱۹ در هند ۵ روز است، درحالی‌که این مدت در کشور آمریکا دو هفته است. احتمالا علت این امر، محدودیت دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی باکیفیت است. علاوه‌بر‌این، به‌نظر می‌رسید روند افزایش در مرگ‌و‌میر پس از سن ۶۵ سال کاهش پیدا کند، احتمالا به این دلیل که هندی‌هایی که از این سن عبور می‌کنند، معمولا ثروتمند بوده و به خدمات مراقبت‌های بهداشتی خوب دسترسی دارند.

مطالعه‌ی ردیابی تماس‌ها نشان می‌داد کودکان در هر سنی می‌توانند به ویروس کرونا آلوده شوند و آن را به دیگران منتقل کنند. این گزارش نیز تأیید می‌کند که تعداد کمی از مردم، مسئول انتشار بیشتر موارد عفونت‌های جدید هستند. جوزف لیونارد، همه‌گیرشناس دانشگاه کالیفرنیا در برکلی که هدایت مطالعه‌ی جدید را برعهده داشته است، خاطرنشان کرد: «بخش زیادی از موارد ویروس کرونا در سراسر جهان در کشورهای دارای منابع محدود رخ داده است، اما بیشتر داده‌ها از کشورهای دارای درآمد بالا به‌دست آمده است.»

لیونارد با اشاره به اهمیت جمع‌آوری چنین داده‌هایی گفت: «من فکر می‌کنم این داده‌ها یکی از مهم‌ترین داده‌هایی باشند که در یک اپیدمی به‌منظور تصمیم‌گیری درمورد اینکه چه نوع تعاملاتی ایمن است و چه تعاملاتی خطرناک هستند، جمع‌آوری می‌کنیم. با‌این‌حال، داده‌هایی از این دست زیاد منتشر نشده‌اند.»

گرچه مجموع موارد بسیار بزرگ است، تعداد سرانه‌ی موارد گزارش‌شده‌ی روزانه در هند و در بسیاری از کشورهای کم‌درآمد دیگر ازجمله در آفریقا پایین‌تر از اسپانیا، فرانسه و حتی آمریکا است و تعداد مرگ‌و‌میرها هنوز به ۱۰۰ هزار نفر نرسیده است که موجب شگفتی برخی دانشمندان شده است.

هند، اولین مورد کووید ۱۹ خود را در تاریخ ۳۰ ژانویه در شهروند هندی مشاهده کرد که از چین خارج شده بود. دولت هند، غربالگری مسافران از چین و کشورهای دیگر را از تاریخ ۷ فوریه آغاز کرد و این تلاش‌ها را از ۱۵ مارس به مسافران دریا و خشکی گسترش داد. این کشور در تاریخ ۲۵ مارس به حالت تعطیلی درآمد؛ اما دو ماه بعد با وجود افزایش نرخ عفونت، بازگشایی شد.