سهام عدالت چیست و آزادسازی خرید و فروش آن به چه معنی است؟

سهام عدالت چیست و آزادسازی خرید و فروش آن به چه معنی است؟

هم‌زمان با رشد شاخص بورس در کشور، انتشار خبر مربوط به آزادسازی سهام عدالت باعث شد توجه اقشار کم‌درآمد نیز به بورس جلب شود؛ اما سهام عدالت چیست و آزادسازی خریدوفروش آن به چه معنی است؟

افزایش شاخص بورس در چند ماه اخیر باعث شده توجه بسیاری به‌سمت بازار سرمایه جلب شود؛ به‌طوری‌که بسیاری از سرمایه‌گذاران که در سال‌های اخیر برای حفظ سرمایه‌ی خود به‌دنبال خرید دلار یا طلا یا ملک بودند، زمین بازی را عوض کردند و سهام خرید‌و‌فروش می‌کنند؛ چراکه آمارها از بازده‌ی درخورتوجه بورس در‌مقایسه‌با سایر سرمایه‌گذاری‌ها خبر می‌دهد. سوددهی چشمگیر بورس رفته‌رفته باعث شد توجه مردم عادی نیز به بازار سرمایه جلب شود؛ افزایش نقدینگی روانه‌شده به‌سمت بازار سرمایه را که ۱۵۰۰ میلیارد تومان در روز گزارش شده، باید نتیجه‌ی همین موضوع خواند.

تداوم روند رشد شاخص بورس همچنان ادامه داشت تا اینکه دولت از آزادسازی خریدوفروش سهام عدالت خبر و نشان داد به رونق‌گرفتن هرچه‌بیشتر بورس علاقه‌ی وافری دارد. حال این سؤال پیش می‌آید: سهام عدالت چیست و چرا پس از گذشت ۱۵ سال از آغاز عرضه‌ی آن، دولت تصمیم گرفت خریدوفروش آن را در تالار بورس آزاد کند؟

 

سهام عدالت چیست؟

پس از تبیین سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی که به خصوصی‌سازی شرکت‌های دولتی می‌پرداخت، دولت نهم فعالیت‌های خود را در این راستا آغاز کرد. دولت محمود احمدی‌نژاد به‌منظور اجرای سیاست گسترش مالکیت عمومی برای تأمین عدالت اجتماعی، آیین‌نامه‌ی مربوط به سهام عدالت را تصویب کرد. هدف از این کار واگذاری سهام برخی از شرکت‌هایی بود که تحت تملک دولت قرار داشتند. براساس آیین‌نامه‌ی سهام عدالت که پس از اصلاح متن اولیه در ۹ بهمن ۱۳۸۴ به تصویت هیئت‌دولت رسید، این اختیار به دولت داده شد تا ۴۰ درصد از مجموع ارزش سهام بنگاه‌های قابل واگذاری در هر بازار را با ضوابطی مشخص به اتباع ایرانی مقیم داخل کشور واگذار کند.

براساس آیین‌نامه‌ی تصویب‌شده در هیئت‌دولت، مقرر شد سهام عدالت به ۶ دهک جامعه اختصاص یابد که برخی از این دهک‌ها شامل تخفیف ۵۰ درصدی نیز می‌شدند. واگذاری سهام عدالت در حالی انجام شد که قرار بود قیمت خرید این سهام از اشخاص به‌صورت اقساط ۱۰ ساله و به‌صورت کسر از سود پرداختی دریافت شود. درواقع، نیاز نبود افرادی که سهام عدالت به آن‌ها اختصاص یافته بود در ازای دریافت این سهام پولی پرداخت کنند و هزینه‌ی دراختیارگرفتن این سهام به‌صورت اقساط ۱۰ ساله و کسر از سود سهام از آن‌ها دریافت می‌شد.

آمار‌های پایگاه اطلاع‌رسانی سهام عدالت که ۲۴ اردیبهشت‌ ۱۳۹۹ به‌روزرسانی شده، نشان‌دهنده‌ی این است که مجموع مشمولان سهام عدالت ۴۹،۱۵۲،۷۴۱ نفر هستند که بیش از ۴۶/۵ میلیون نفر از این تعداد در قید حیات هستند و می‌توانند از امکان آزادسازی خریدوفروش سهام خود استفاده کنند.