سرطان سینه؛ علائم، درجه‌بندی، تشخیص و همه آنچه باید درباره‌ی آن بدانید

سرطان سینه؛ علائم، درجه‌بندی، تشخیص و همه آنچه باید درباره‌ی آن بدانید

سرطان سینه؛ علائم، درجه‌بندی، تشخیص و همه آنچه باید درباره‌ی آن بدانید

یکی از بیماری‌های خاموش و خطرناکی که می‌تواند در زنان ایجاد شود، سرطان سینه است. به‌طور کلی از هر سه زن مبتلا به سرطان، یک نفر آن‌ها به سرطان سینه مبتلا است.

سرطان سینه شایع‌ترین سرطان در میان زنان و پس از سرطان ریه، دومین علت اصلی مرگ‌ومیر سرطان در زنان به‌شمار می‌رود. از سال ۱۹۸۹ تاکنون، پیشرفت چشمگیری درزمینه‌ی غربالگری و درمان سرطان سینه انجام گرفته است. براساس اعلام انجمن سرطان آمریکا (ACS)، در ایالات متحده بیش از ۳/۱ میلیون بیمار بهبودیافته از سرطان سینه وجود دارد. به‌طور کلی، احتمال مرگ در هر ۳۸ خانم مبتلا به سرطان سینه، یک نفر است.

براساس اعلام انجمن سرطان آمریکا، در سال ۲۰۱۹، ۲۶۸،۶۰۰ زن به نوع پیش‌رونده‌ی سرطان سینه و ۶۲،۹۳۰ زن هم نوع غیرپیشرونده‌ی این سرطان را دریافت کردند. در همان سال، ACS گزارش داد که ۴۱،۷۶۰ زن براثر سرطان سینه جان خود را از دست دادند، بااین‌حال، میزان مرگ‌ومیر ناشی از سرطان سینه از سال ۱۹۸۹ تاکنون به‌دلیل پیشرفت در روش‌های درمانی، در حال کاهش است. آشنایی با علائم و تشخیص به‌موقع از روش‌های مهم کاهش خطر در زنان مبتلا به سرطان سینه به‌شمار می‌رود. جالب است بدانید سرطان سینه ممکن است در موارد نادر روی مردان هم تأثیر بگذارد؛ اما در این مقاله به‌طور خاص به مقوله سرطان سینه در زنان اشاره خواهیم کرد.

پاپیون صورتی که نماد سرطان سینه است

اولین علائم سرطان سینه معمولا به‌صورت توده یا بافت ضخیم در پستان یا زیر بغل ظاهر می‌شود. علائم دیگر این بیماری عبارت‌اند از:

درد در زیر بغل یا سینه که با سیکل قاعدگی تغییر نمی‌کند

ایجاد حفره یا قرمزی روی پوست سینه

بثورات در اطراف یا روی یکی از نوک سینه‌ها

احساس درد در ناحیه‌ای خاص که از بین نمی‌رود

برجستگی رگ‌های روی پوست سینه

ترشح از ناحیه‌ی نوک سینه که ناگهانی شروع شود و گاهی حاوی خون باشد

فرورفتگی یا برآمدگی نوک سینه

تغییر در اندازه یا شکل سینه

درد و التهاب و قرمزی سینه

کم‌رنگ‌شدن پوست روی سینه

پوسته‌پوسته‌شدن پوست سینه یا نوک آن

در نظر داشته باشید که بیشتر توده‌های سینه سرطانی نیستند. بااین‌حال، خانم‌ها باید درصورت مشاهده‌ی توده در سینه خود برای معاینه به پزشک مراجعه کنند.