راهنمای خرید لپ تاپ برای کارهای مهندسی

راهنمای خرید لپ تاپ برای کارهای مهندسی

در این مقاله لپ‌تاپ‌هایی را معرفی می‌کنیم که در بازه‌های قیمتی مختلف بتوانند انتظارات مهندسان را از کامپیوترهای قابل‌حمل برآورده کنند. با زومیت در راهنمای خرید لپ تاپ برای کارهای مهندسی همراه شوید.

شاید از خودتان بپرسید لپ‌تاپ مهندسی چه مشخصاتی دارد؟ در پاسخ به این پرسش باید بگوییم لپ‌تاپ مهندسی ابتدا باید قدرت پردازشی چشمگیری برای اجرای انواع نرم‌افزارهای سنگین مهندسی داشته باشد. همچنین، به‌دلیل اینکه مهندسان معمولا کامپیوتر شخصی خود را زیاد جابه‌جا می‌کنند، باید تاحدممکن باریک و سبک باشند. ویژگی دیگر این است که باتری این لپ‌تاپ‌ها باید شارژدهی مناسبی داشته باشد تا دغدغه‌ی به‌همراه داشتن شارژر از بین برود.

اولویت اول در خرید لپ‌تاپ مهندسی، قدرت پردازنده‌ی مرکزی است

دیگر ویژگی مهم اینکه برخی از مهندسان از لپ‌تاپ خود برای نوت‌برداری و ثبت‌ اسناد و ارائه‌ی نمونه‌کارها و فایل‌های خود استفاده می‌کنند؛ پس امکاناتی مانند صفحه‌نمایش لمسی و قابلیت بازشدن ۱۸۰ درجه و لولاهای منعطف و پشتیبانی از قلم هوشمند جزو ویژگی‌هایی است که روی انتخابتان در مقام مهندس تأثیر می‌گذارد.

مشخصه‌های اصلی لپ‌تاپ‌های مهندسی

  • پردازنده‌ی مرکزی قدرتمند برای اجرای برنامه‌های سنگین مهندسی
  • سیستم خنک‌کننده‌ی مؤثر
  • بدنه‌ای با کیفیت و دوام مناسب
  • بدنه‌ای تاحدممکن باریک و سبک برای جابه‌جایی راحت
  • بهره‌گیری از حافظه‌ی SSD

درادامه، بهترین لپ‌تاپ‌های مهندسی موجود در بازار ایران را در بازه‌های قیمتی مختلف معرفی می‌کنیم. با زومیت همراه شوید.


بهترین لپ‌تاپ‌های مهندسی پایین‌رده (تا ۱۰ میلیون تومان)

واقعیت تلخ این است که در این بازه‌ی قیمتی، بعید است بتوانید لپ‌تاپ مناسبی پیدا کنید؛ چراکه لپ‌تاپ‌ها عموما به پردازنده‌‌های اینتل سری U مجهز هستند؛ به‌همین‌دلیل توان زیادی ندارد و از مدل‌های باریک و سبک با نمایشگرهای لمسی و پشتیبانی از قلم هوشمند هم خبری نیست. باوجوداین، اگر به‌دنبال مدلی با قیمتی ارزان‌تر از ۱۰ میلیون تومان هستید، لپ‌تاپ‌های زیر را مدنظر داشته باشید:

در رده‌ی لپ‌تاپ‌های مهندسی، اچ‌پی یکی از نام‌های شناخته شده است. سری ۱۵s یکی از لپ‌تاپ‌های ارزان رده‌ی مهندسی این شرکت محسوب می‌شود که برخی از مدل‌های آن را در بازار ایران می‌توانید با قیمتی ارزان‌تر از ۱۰ میلیون تومان پیدا کنید.

علاوه‌بر وزن ۱٫۷ کیلوگرمی که این مدل را به یکی از لپ‌تاپ‌های سبک ۱۵ اینچی رده‌پایین تبدیل می‌کند، اچ‌پی ۱۵s از حافظه‌های پرسرعت SSD با درگاه M.2 استفاده می‌کند که جزو مزیت‌های اصلی آن است و سرعت دستگاه را در‌مقایسه‌با مدل‌های رقیب به‌طرز چشمگیری افزایش می‌دهد.

لپ‌تاپ اچ‌پی ۱۵s از پردازنده Ryzen 3 بهره می‌برد که رقیب جدی پردازنده‌های Core i3 محسوب می‌شود. این پردازنده بهترین انتخاب برای اجرای نرم‌افزارهای سنگین مهندسی نیست؛ ولی در نظر داشته باشید در این بازه‌ی قیمتی انتخاب‌های بهتری نخواهید داشت.

به‌علاوه، اچ‌پی ۱۵s از باتری لیتیوم‌یون ۴۱ وات‌ساعتی استفاده می‌کند که این شرکت ادعا می‌کند به‌صورت میانگین می‌تواند بین ۸ تا ۹ ساعت شارژدهی کند؛ بنابراین از نظر باتری نیز در این بازه‌ی قیمتی جزو بهترین‌ها به‌حساب می‌آید.

ازجمله ضعف‌های این دستگاه آن است که از صفحه‌کلید ضدآب و لولاهای ۱۸۰ درجه‌ خبری نیست و از نظر درگاه‌ها هم، محدودیت‌هایی وجود دارد که برای نمونه می‌توانیم به نبود درگاه شبکه اشاره کنیم.

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها