با ذرات معلق ویروس کرونا در هوا چکار کنیم

با ذرات معلق ویروس کرونا در هوا چکار کنیم

ذرات معلق در هوا، عامل انتقال کرونا

سازمان بهداشت جهانی سرانجام تایید کرد که ویروس کرونا توسط ذرات معلق هوا منتقل شود. این بدان معنی است كه فاصله‌ی اجتماعی به تنهایی برای مبارزه با بیماری كافی نیست و باید در کیفیت هوایی که تنفس می‌کنیم نیز بیشتر دقت کنیم.

زمانی که کسی سرفه، عطسه و یا حتی صحبت می‌کند، قطرات کوچکی در هوا منتشر می‌ساز.درستوران‌ها، کافه‌ها، کلیساها و مساجد، محیط‌های کاری و مراکز تفریحی از مکان‌های پرخطر محسوب می‌شوند. نکته‌ی دارای اهمیت آن است که در حال حاضر اغلب مکان‌هایی که تجمع مردم در آن‌جا زیاد است، تهویه‌ی مناسبی هم ندارند.

از آغاز همه‌گیری کووید ۱۹، سازمان جهانی بهداشت و متخصصان عفونی، طبق آخرین یافته‌ها راه‌های انتقال و علائم گوناگون ابتلا به کرونا ویروس را مطرح کرده‌اند. از جمله تاکید داشتند که این ویروس در درجه‌ی اول توسط قطرات بزرگ عطسه و سرفه‌ی مستقیم به سمت اشخاص انتقال می‌یابد. اما شمار زیاد مواردی که در محیط‌های بسته مبتلا شدند، تردیدها درباره‌ی دیگر راه‌های انتشار را بیشتر کرد، و سرانجام تایید شد که ویروس کرونا از طریق ذرات معلق در هوا (هواپخش‌ها) نیز انتقال می‌یابد.

از آغاز همه‌گیری کووید ۱۹، سازمان جهانی بهداشت و متخصصان عفونی، طبق آخرین یافته‌ها راه‌های انتقال و علائم گوناگون ابتلا به کرونا ویروس را مطرح کرده‌اند. از جمله تاکید داشتند که این ویروس در درجه‌ی اول توسط قطرات بزرگ عطسه و سرفه‌ی مستقیم به سمت اشخاص انتقال می‌یابد.
فاصله‌ی اجتماعی و ماسک زدن به تنهایی کافی نیست
اما شمار زیاد مواردی که در محیط‌های بسته مبتلا شدند، تردیدها درباره‌ی دیگر راه‌های انتشار را بیشتر کرد، و سرانجام تایید شد که ویروس کرونا از طریق ذرات معلق در هوا (هواپخش‌ها) نیز انتقال می‌یابد.
در این مورد، ۱ یا ۲ متر فاصله گرفتن، شستن دست‌ها و تمیز کردن مرتب سطوح، برای جلوگیری از انتقال ویروس کرونا به تنهایی کافی نیست. بلکه عدم حضور در محیط‌های شلوغ و هم‌چنین ماسک زدن در محیط‌های بسته می‌تواند کمک مؤثری در این زمینه باشد. اگرچه برای جلوگیری از انتشار بیشتر ویروس در هوا، باید بیش از این‌ها هزینه شود.