اینستاگرام لایت رسما به‌پایان راه رسید؛ نسخه‌ جدید در دست توسعه است

اینستاگرام لایت رسما به‌پایان راه رسید؛ نسخه‌ جدید در دست توسعه است

اینستاگرام به‌صورت رسمی پایان کار نسخه‌ی لایت پلتفرم خود را اعلام کرده است. با این‌حال به‌زودی شاهد انتشار نسخه‌ی ویژه‌ی دیگری از اینستاگرام لایت خواهیم بود.

اینستاگرام لایت (Instagram Lite) دو سال پیش با هدف ارائه‌ی تجربه‌‌ای سرراست‌تر و سبک‌‌تر از اینستاگرام منتشر شد و کاربران نیز استقبال مناسبی از آن به‌عمل آوردند؛ با این‌حال بررسی‌ها نشان می‌دهد

فعالیت اینستاگرام لایت در سکوت خبری متوقف شده است. آن‌طور که گزارش‌های اخیر می‌گویند نسخه‌ی لایت اینستاگرام روز ۱۳ آوریل ۲۰۲۰ (۲۵ فروردین ۱۳۹۹) از فروشگاه گوگل پلی در کشورهایی که امکان دسترسی به آن وجود داشت، پاک شده است.

پیش‌تر کاربران ساکن در کنیا، مکزیک، پرو و فیلیپین توانایی استفاده از اینستاگرام لایت را داشتند؛ به‌علاوه این اپلیکیشن توانسته بود در گوگل پلی رتبه‌ی خوبی را از لحاظ محبوبیت ازآن خود کند.

کاربرانی که در حال حاضر از اینستاگرام لایت استفاده می‌کنند با پیغام «اینستاگرام لایت از این پس پشتیبانی نمی‌شود» مواجه خواهند شد. این پیغام کاربران را به نسخه‌ی اصلی اینستاگرام هدایت می‌کند.

نخستین بار خبرگزاری اندروید پلیس در گزارشی اختصاصی از پایان کار اینستاگرام لایت خبر داده بود. به‌دنبال انتشار این خبر، تک‌کرانچ آن را پیگیری کرد.

این خبرگزاری می‌گوید که در گفت‌و‌گو با فیسبوک، شرکت مادر اینستاگرام، متوجه شده است که نسخه‌ی لایت به‌صورت رسمی به پایان راه رسیده. تک‌کرانچ به‌‌نقل از نماینده‌ی فیسبوک می‌نویسد:

ما آزمایش اپلیکیشن اینستاگرام لایت را متوقف کردیم. شما می‌توانید از این پس به‌جای استفاده از نسخه‌ی لایت، ازطریق نسخه‌ی اصلی اینستاگرام با مردم و چیزهایی که به آن‌ها علاقه‌مند هستید ارتباط برقرار کنید.

اینستاگرام لایت نخستین بار در ماه ژوئن ۲۰۱۸ بدون هیچ‌گونه هیاهوی خاص روی گوگل پلی ظاهر شد. همچون نسخه‌ی لایت دیگر اپلیکیشن‌ها، هدف اصلی اینستاگرام از طراحی نسخه‌ی لایت این بود شبکه‌ی اجتماعی موردبحث فضای کمتری را از دستگاه کاربران اشغال کند و به‌طور کلی اپلیکیشن سبک‌تری باشد.

نسخه‌ی لایت اینستاگرام شاید برای کاربران معمولی کاربرد خاصی نداشته باشد؛ اما برای افرادی که در بازارهای نوظهور هستند، بسیار حیاتی است. در این گونه بازارها عموما شاهد عرضه‌ی دستگاه‌های اقتصادی با حافظه‌ی ذخیره‌سازی به‌نسبت کم هستیم. نسخه‌ی لایت اینستاگرام به‌هنگام آغازبه‌کار اولیه در ژوئن ۲۰۱۸، ۵۷۳ کیلوبایت حجم داشت؛ یعنی چیزی در حدود یک پنجاه‌و‌پنجم نسخه‌ی اصلی که ۳۲ مگابایت حجم دارد.