آموزش تغییر یا به روز رسانی توزیع لینوکس بدون پاک کردن اطلاعات

آموزش تغییر یا به روز رسانی توزیع لینوکس بدون پاک کردن اطلاعات

تعویض یا به‌روزرسانی توزیع لینوکس عموما با پاک کردن داده‌ها همراه خواهد بود، اما می‌توان این فرایند را به روش‌های آسان‌تری هم انجام داد.

سیستم‌عامل لینوکس در توزیع‌های بسیار متنوعی دردسترس کاربران قرار دارد. هریک از توزیع‌ها با هدف ارائه‌ی رابط و تجربه‌ی کاربری خاصی طراحی شده‌اند و برخی نیز قابلیت‌های منحصربه‌فردی دارند. وقتی کاربران تصمیم به به‌روزرسانی با نصب کامل یا تعویض یک توزیع لینوکس داشته باشند، عموما باید تمامی اطلاعات موجود در کامپیوتر را پاک کنند. به همین دلیل شاید بسیاری از کاربران حتی پس از نیاز جدی به تعویض توزیع، از آن اجتناب می‌کنند.

تعویض و به‌روزرسانی کامل توزیع لینوکس، با روش‌های آسان‌تر و بدون نیاز به پاک کردن داده نیز ممکن می‌شود. در ادامه‌ی این مطلب زومیت، همه‌ی مراحل موردنیاز برای این کار را شرح می‌دهیم. نکته‌ی اصلی در این آموزش، استفاده از پارتیشن‌های متفاوت برای نگه‌داری داده‌ها و نصب توزیع جدید است.

وقتی تصمیم به تعویض توزیع لینوکس دارید، باید به ابزار نصب کننده اعلام کنید که پارتیشن‌های هارد را چگونه مرتب‌سازی کرده‌اید. اگر لینوکس، تنها سیستم‌عامل موجود روی فضای ذخیره‌سازی شما است، احتمالا یک یا دو پارتیشن بیشتر ندارید. پارتیشن‌ها شامل یک پارتیشن اصلی با فرمت ext4 هستند که شامل سیستم‌عامل و فایل‌های شما خواهد بود. یک پارتیشن اضافی هم در درایو ذخیره‌سازی وجود دارد که به‌نام Swap Partition شناخته می‌شود. این پارتیشن عموما نقش مدیریت بار اضافی بر حافظه‌‌ی رم را برعهده می‌گیرد. اطلاعات موجود در رم نیز در وضعیت هایبرنیت کردن کامپیوتر، در همین پارتیشن ذخیره‌سازی می‌شود.

باوجود اینکه لینوکس عموما با استفاده از یک یا دو پارتیشن در کامپیوتر اجرا می‌شود، می‌توان پیکربندی پارتیشن‌ها را به‌راحتی در این سیستم‌عامل تغییر داد. هیچ محدودیتی ازلحاظ تعداد پارتیشن‌ها وجود ندارد و به‌راحتی می‌توان به سیستم‌عامل اعلام کرد که هر پارتیشن برای چه نوع فایل و پوشه‌ای استفاده شود.

ایجاد پارتیشن Home مجزا

برای جلوگیری از پاک شدن فایل‌ها در هنگام تعویض توزیع لینوکس، باید یک پارتیشن ext4 مجزا بسازید. پارتیشن ابتدایی یک پوشه‌ی موسوم به «/» دارد که به‌نام پوشه‌ی اصلی یا «root» شناخته می‌شود. در پارتیشن دوم باید پوشه‌ای به‌صورت «home/» داشته باشید. تمامی اطلاعات شخصی شما در همیشن پوشه نگه‌داری می‌‌شود تا داده‌های شخصی موردنیاز را در پارتیشن دوم حفظ کنید.

با ایجاد پارتیشن و پوشه‌ی جدید، وقتی تصمیم به تعویض توزیع می‌گیرید، مشکلی با پاک شدن اطلاعات در پارتیشن او نخواهید داشت. این پارتیشن شامل سیستم‌عامل قبلی و اپلیکیشن‌های نصب‌شده می‌شود. پارتیشن دوم که وظیفه‌ی نگه‌داری از فایل‌های شخصی و اصلی شما را برعهده داشت، پس از تعویض نیز به همان صورت باقی خواهد ماند.